Wyszukaj
Szukaj Ukryj wyszukiwarkę

Pielęgnacja ubrań

Pranie i środki piorące, suszenie i prasowanie - spraw, aby Twoja odzież była zawsze nienagannie czysta.

Pranie

Prawidłowe pranie sprawi, że Twoja ulubiona koszula czy spodnie zachowają swój kolor, kształt i rozmiar. Nie wszystkie ubrania można prać w temperaturze 40 stopni z funkcją wirowania. Podczas prania ubrań należy sugerować się wskazówkami producenta umieszczonymi na metce. Zawarte są tam informacje o rodzaju prania, temperaturze wody oraz wiele innych ważnych wskazówek.

Jeśli na metce znajduje się np. symbol miski wody z dłonią oznacza to, że ubranie można prać jedynie ręcznie. Temperatura zamieszczona na symbolu miski z wodą oznacza maksymalną temperaturę, w jakiej można prać dane ubranie. Na metce mogą też znajdować się litery w kółku – oznaczenia te dotyczą czyszczenia chemicznego.
Więcej informacji na temat oznaczeń znajduje się tu

Środki piorące

Dla tkaniny środki piorące są niczym paliwo dla Twojego samochodu – ich jakość ma bardzo duże znaczenie. Zalecamy zaopatrzyć się w preparaty zarówno do tkanin białych jak i kolorowych. Na rynku dostępne są również specjalne kapsułki, które pozwalają na dłużej zachować kolor.

Uszkodzenie podczas prania

Aby ograniczyć możliwość powstania uszkodzeń mechanicznych podczas prania zalecamy:
- zapięcie wszystkich suwaków, rzepów, guzików,
- pranie bielizny w specjalnych woreczkach,
- przekręcanie ubrań na lewą stronę.

Grupowanie ubrań

W przygotowywaniu prania bardzo ważna jest jego segregacja. Ubrania należy pogrupować na ciemne i jasne. Przy każdej segregacji należy pamiętać również o oznaczeniach na metkach.

Suszenie

Często bagatelizowany etap przy praniu to suszenie. Właściwe suszenie pozwoli między innymi zachować kształt ulubionych ubrań.
Po pierwsze, aby ubrania zachowały świeży zapach po praniu, nie mogą zbyt długo leżeć w pralce. Żeby ułatwić sobie ich późniejsze prasowanie, rzeczy przed rozwieszeniem można lekko wytrzepać.

O czym warto jeszcze pamiętać:

- koszule i marynarki najlepiej suszyć na plastikowych wieszakach,
- wszystkie ciężkie ubrania, np. swetry, najlepiej suszyć na płasko, aby nie rozciągnęły się pod swoim ciężarem,
- suszarka z ubraniem nie powinna zostać wystawiona na słońce, może to doprowadzić do wyblaknięcia kolorów,
- wszystkie ubrania należy dokładnie rozłożyć na suszarce.

Prasowanie

Na metkach zawarte są również informacje dotyczące tego, jak w bezpieczny sposób wyprasować ubrania. W zależności od materiału i stopnia zagniecenia można stosować różne temperatury prasowania. Należy pamiętać, że są również materiały, których nie wolno prasować, np. poliester, akryl.
W celu lepszej ochrony tkaniny ubrania można prasować na lewej stronie. Najdelikatniejsze tkaniny, takie jak tiul czy jedwab, należy prasować przez specjalne siatki lub zwykłą bawełnianą ścierkę. Mocne zagniecenia najlepiej jest wyprasować z pomocą pary, świetnie prasują się również ubrania lekko nawilżone ciepłą wodą.

Jak prasować delikatne tkaniny?

Podczas prasowania szczególną uwagę trzeba zwrócić na delikatne tkaniny, takie jak wełna, jedwab, szyfon, aksamit. Przed rozpoczęciem prasowania należy sprawdzić zalecenia producenta na metce. Pomocne będą również nasze podpowiedzi:

Wełna

Ubrania z wełny odwróć na lewą stronę lub prasuj przez wilgotną lnianą lub bawełnianą ściereczkę. Proces prasowania trwa do momentu, aż ściereczka i wełna będą całkowicie suche. Stosując się do tej metody, unikniesz ryzyka wyświecenia tkaniny.

Jedwab

Jedwab jest bardzo delikatną tkaniną. Jeśli konieczne będzie prasowanie – chociaż wielu producentów przestrzega przed tym – należy ustawić najniższą temperaturę na żelazku, a materiał ułożyć na lewej stronie. Ubrania z prawdziwego jedwabiu należy prasować na sucho. Sztuczny jedwab można prasować, gdy jest lekko wilgotny. Uwaga! Nie pryskaj tkaniny bezpośrednio wodą, gdyż może pozostawić nieestetyczne plamy.

Aksamit

Aksamit jest materiałem trudnym do prasowania. Najpierw należy ułożyć na desce miękki ręcznik, np. frotte, a żelazko ustawić na niską temperaturę. Aksamit powinno się prasować po lewej stronie zawsze z użyciem pary, co zapobiegnie spłaszczeniu i zmatowieniu jego struktury. Nie wolno mocno dociskać żelazka tylko lekko przesuwać nim po materiale.

Szyfon

Ubrania z tego materiału należy prasować w niskiej temperaturze na sucho, gdyż szyfon pod wpływem wody może się brzydko marszczyć. Zalecamy również prasowanie przez cienką szmatkę lub pergamin.

Kaszmir

W przypadku kaszmiru zalecamy zrezygnować z prasowania. Prasowanie może doprowadzić do zmechacenia lub nawet przypalenia materiału. Ubrania z kaszmiru, które są jeszcze lekko wilgotne należy rozłożyć na płasko i poczekać, aż same wyschną.

Len

W tym przypadku konieczna są cierpliwość i spokój. Aby dokładnie wyprasować wszystkie zagniecenia, należy ustawić żelazko na jedną z najwyższych temperatur, a samo ubranie lekko zwilżyć.

Czy ta informacja była pomocna?

alt
alt

Nie znalazłeś odpowiedzi na pytanie?
Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.