Wyszukaj
Szukaj
TikTok - narzędzie komunikacji marek modowych
Stylizacja Balmain

Ten rok zdecydowanie należał do TikToka! W pierwszym kwartale 2020 roku zanotowano, że całkowita liczba jego pobrań wyniosła 2 miliardy. To, poza grami, najczęściej ściągana aplikacja na telefon na całym świecie. Tylko w sierpniu została zainstalowana ponad 63 miliony razy co stanowi najlepszy miesięczny wynik od początku istnienia aplikacji. 

 

Co jednak ciekawe, wiele firm i osób prywatnych wciąż oponuje przed założeniem TikToka, argumentując tym młody wiek jego użytkowników oraz nieadekwatny do ich zainteresowań content. Okazuje się jednak, że statystyki mówią zupełnie inaczej: 60% z ponad 4 milionów polskich użytkowników aplikacji jest pełnoletnich. To niezwykle ważna wiadomość dla marketerów: podkreśla bowiem, że aktywni użytkownicy TikToka stanowią ich grupę docelową i podejmują świadome decyzje zakupowe. 

 

Właśnie dlatego TikTok staje się jednym z nieodłączonych narzędzi komunikacji marek i pomaga im w budowaniu wokół siebie zaangażowanej społeczności. Jedną z największych zalet aplikacji jest nieporównywalna do innych kanałów social media autentyczność oraz radość płynąca z dostępnych tam treści. Użytkownicy TikToka dzielą się ze sobą wzajemnie ważnymi momentami z życia i percepcją rzeczywistości, reinterpretując dostępne treści na swój sposób. Kluczowe jest, by również marka była obecna w tym procesie, a TikTok umożliwia jej pozostanie w świadomości odbiorców. 

Materiały wideo znacznie zrewolucjonizowały komunikację marek w mediach społecznościowych. 62% osób uważniej konsumuje treści wideo niż te w innych formatach. Co więcej, u 64% użytkowników wzrasta skłonność do zakupu po obejrzeniu wideo o produkcie. TikTok staje się w tym momencie główną konkurencją dla pioniera wideo marketingu jakim jest YouTube. Tylko w sierpniu br. polskich użytkowników YouTube było 25 milionów, którzy wspólnie wygenerowali 755 milionów odsłon. 

 

Przewagą TikToka nad YouTube jest forma wyświetlanych na portalach reklam. W momencie kiedy YouTube wręcz bombarduje oglądających reklamami, TikTok robi to w bardziej nienachalny i dyskretny sposób. Reklamy na TikToku oparte są na czterech formatach, ściśle związanych z działalnością użytkowników. Są to: Brand Takeover – reklama pojawiająca się tuż po otworzeniu aplikacji, In-Feed Video – wideo marki w sekcji „Dla Ciebie”, Hashtag Challenge – własny challange marki stworzony dla użytkowników, który promowany jest na liście popularnych hashtagów oraz Branded Effects – własne filtry marki, z których mogą korzystać użytkownicy aplikacji.

 

To przede wszystkim wyzwania hashtagowe stanowią główną formę komunikacji marek na TikToku. W branży modowej o ten krok pokusiły się takie marki jak Gucci, Ralph Lauren czy Nike. Brandowe hashtagi wygenerowały ogromne liczby wyświetleń, co przełożyło się na zainteresowanie ich profilami. Zaangażowanie znanych z TikToka influencerów pozwoliło markom na zakorzenienie się marki w świadomości ich odbiorców. Co ważne, to właśnie zwykli użytkownicy stanowią główną siłę napędową TikToka, co sprawia, że influencerzy nierzadko mają o wiele większą grupę odbiorców, niż znane marki czy celebryci. 


W jaki sposób znane marki modowe komunikują się na TikToku? 

 

Moliera 2 (@moliera2)

 

@moliera2

"Kiedy widzisz DODATKOWE -10% na przecenione produkty na Moliera2.com ##Moliera2 ##zakupy ##sklepinternetowy ##moda ##warszawa ##tiktokfashion

♬ Skateboard P - MadeinTYO
@moliera2

Kochamy torebki ##Balmain, a Wy? Oznacz koleżankę, która chciałby mieć taką w swojej kolekcji ##moliera2 ##fashiontiktok ##dlaciebie ##unboxing

♬ Rain On Me - Lady Gaga & Ariana Grande

 


Czy wiesz, że my również mamy TikToka? Jesteśmy obecni w aplikacji od maja 2020 roku! Od tego czasu dzielimy się z naszymi obserwatorami radością i frajdą tworzenia. W kreatywnych wideo nawiązujących do znanych użytkownikom TikToka challange’om biorą udział nasi ambasadorzy i współpracownicy oraz uwielbiane przez Was marki prosto z Salonów Moliera 2! Znajdziesz tam stylizacyjne inspiracje i dostępne w naszych sklepach ekscytujące nowości.


Ralph Lauren (@ralphlauren)

 

@ralphlauren

Sustainability isn’t a trend. It’s our future. ##EarthDay ##TheEarthPolo ##PoloRalphLauren

♬ original sound - ralphlauren
@ralphlauren

Ready to take your look to the next level? @dixiedamelio shows you how to ##LoUp with her favorite pieces from ##PoloRalphLauren ##RalphLauren

♬ Go Low - Jelani Blackman

Obecność amerykańskiego giganta na TikToku rozpoczęła się od międzynarodowych mistrzostw świata w tenisie US Open 2020. Marka stworzyła swój unikalny tag #WinningRL, a do tworzenia treści na ich koncie zaprosiła znaną tenisistkę. Za pośrednictwem TikToka Ralph Lauren pokazuje swoje unikatowe wartości: uosobienie amerykańskiego snu, wspólnotę, rodzinę i zrównoważony rozwój. Uwagę zwraca cykl filmów poświęconych kolekcji „The Earth Polo” klasycznych polówek wykonanych z plastikowych butelek z recyklingu (SPRAWDŹ >>). W trendy aplikacji wpisują się również filmy z cyklu „5 sposobów na” noszenie flagowych ubrań z kultowym koniem czy treści z udziałem influencerów.


Gucci (@gucci)

 

@gucci

Gucci’s new video project for @tiktok will feature talents that took part in the ##GucciModelChallange including @thvmxxs . Voice by @morganpresleyxo

♬ original sound - gucci
@gucci

Outside in the garden with ##AlessandroMichele in Palazzo Sacchetti for ##GucciEpilogue.

♬ original sound - gucci

W ostatnim czasie TikToka obiegło wyzwanie #GucciModelChallange, wykonywane przez influencerów i zwykłych użytkowników aplikacji. Polegało ono na nakładaniu na siebie wielu absurdalnych warstw ubrań, aby osiągnąć spektakularny efekt i „wyglądać jak modelka Gucci”. Marka wykorzystała ten challange i zrepostowała najlepsze filmiki na swoim feedzie. Co więcej, na TikToku Gucci pojawił się również sam dyrektor kreatywny marki – Alessandro Michele. Opowiedział on, między innymi o inspiracjach oraz przygotowaniach do stworzenia kolekcji #GucciEpilogue, która następnie została zaprezentowana na łamach aplikacji.


Dolce & Gabbana (@dolcegabbana)


Jednym z powodów pojawienia się włoskiej marki na TikToku były negatywne opinie wśród mieszkańców Chin w związku z uznaną za rasistowską kampanią Dolce & Gabbana. Marka chciała poprawić swój wizerunek w Azji i dlatego zdecydowała się na założenie TikToka, aplikacji bardzo popularnej wśród jej mieszkańców. Dolce & Gabbana stworzyła swoje wyzwanie „Are you #DGEnough?”, w którym biorą udział znani z TikToka twórcy. W promowanych przez markę na swoim feedzie filmikach biorą udział osoby o różnych wyznaniach, orientacjach i kolorze skóry. Challange wykonują również zwykli użytkownicy TikToka, jednak w mniejszym stopniu. Komunikat „Are you #DGEnough?” umieszczony jest również w bio marki.


Nike (@nike)

 

@nike

Can you handle @skykatz ’s handles? Share using ##TheReplay

♬ Come Get It - Alexander Hitchens
@nike

Mason in the front row seat ##MagicBoots

♬ “WOAH!” - Cashino

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć marki Nike, która chociaż nie należy do sektora marek luksusowych, jest jednym z pionierów efektywnej komunikacji wartości w mediach społecznościowych. Nike ma zdecydowanie największą publikę na TikToku w porównaniu do wszystkich wspomnianych wyżej marek. Do swoich treści angażuje znanych sportowców – koszykarzy i piłkarzy. Energiczne filmiki na boisku do piłki nożnej to element kampanii #MagicBoots: sportowych butów, które sprawiają, że rzeczy niemożliwe stają się możliwe.


TikTok to z całą pewnością jedno z najważniejszych narzędzi komunikacji marek w XXI wieku. Pamiętajcie by nas zaobserwować – konto Moliera 2 dostarczy Wam wiele inspiracji i radości na co dzień!
 

polecane posty