Wyszukaj
Szukaj
Kenzo - historia kultowego tygrysa
Koszulka z tygrysem Kenzo

W tym roku marka Kenzo obchodzi swoje okrągłe, bo 50. urodziny! Została ona założona na początku lat 70. przez projektanta japońskiego pochodzenia - Kenzo Takada. 4 października 2020 roku, dzień po pokazie Kenzo SS21 na paryskim Fashion Weeku, na skutek powikłań po COVID-19 Kenzo Takada zmarł. Projektant zostawił po sobie spuściznę w postaci wyjątkowej marki, która zrewolucjonizowała świat mody. 


Kenzo Takada – początki

Kenzo TakadaKenzo Takada

Kenzo Takada w młodości - źródło: Instagram


Kenzo Takada urodził się w 1939 roku w Japonii, w mieście Himeji. Wówczas w Japonii projektantkami mody mogły zostać wyłącznie kobiety. Co więcej, w latach 50. japońskie społeczeństwo było konserwatywne i zachowawcze - nie akceptowano kreatywności. Dlatego pomimo swojej ogromnej pasji do mody, Takada zaczął studiować literaturę na Uniwersytecie Kobe. Jego siostra, studentka projektowania ubioru, miała dostęp do najlepszych podręczników i magazynów modowych, które z fascynacją przeglądał Takada.


Pomimo chęci i starań Takada nie mógł studiować razem z siostrą. Dopiero po miesiącu trafił na informację, że Bunka Fashion College zaczyna rekrutować też mężczyzn. Błyskawicznie przeprowadził się do Tokio i rozpoczął naukę wymarzonego kierunku. Pomimo sukcesów nauczyciele nie widzieli dla niego przyszłości w modzie – twierdzili, że to praca zarezerwowana wyłącznie dla kobiet. Jednak w 1960 roku Takadzie przyznano prestiżową nagrodę Soen. Umożliwiła mu ona pracę przy projektowaniu damskich sylwetek dla domu towarowego w Tokio.


Granatowa bluza z logo Kenzo PFA62SW8204MO 76Różowa bluza z kapturem Kenzo PFA52SW771962 34

Damska bawełniana bluza Kenzo


W 1964 roku, w ramach przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Tokio, zburzono blok, który zamieszkiwał Kenzo. Tę niefortunną sytuację obrócił na swoją korzyść – w ramach rekompensaty od państwa otrzymał 350 tys. jenów, które przeznaczył na spełnienie swojego największego marzenia – podróż do Paryża. Miał przyjechać tam na 6 miesięcy – został 56 lat.

 

Pierwsze tygodnie w Paryżu były dla niego bardzo trudne. Miasto było zupełnie inne niż widywał na filmach - szare, ponure, wciąż nieodbudowane po wojnie. Kupił poradnik „jak przeżyć w Europie za 5 dolarów dziennie” i rozpoczął kurs języka francuskiego. Na życie zarabiał sprzedając swoje szkice dla domów mody w cenie 25 franków za sztukę. Jego determinacja i optymizm się opłaciły – w 1970 roku założył własną markę – Jungle Jap, której nazwę zmienił później na Kenzo.


Kenzo – powstanie marki

Kenzo-Takada-Fall-Winter-1978-showKENZO-30th-Anniversary-Show,-1990

Pokazy Kenzo 1978 i 1990, źródło: Instagram


Paryż w latach 60. był uznawany za stolicę haute couture. Kiedy w Londynie królował rock’n’roll - Beatlesi i Rolling Stonesi, w Paryżu wciąż trzymano się sztywnych zasad, a o eksperymentach w modzie nie było mowy. Wraz z początkiem lat 70. w Paryżu nastąpiła prawdziwa rewolucja, a haute couture przestało być uznawane za lidera w branży mody. 

 

Kenzo Takada ze swoim niecodziennym podejściem doskonale wpasował się do tych zmian. Twierdził, że nie chce szyć tak jak francuscy projektanci, dlatego tworzył w swoim stylu, garściami czerpiąc z japońskiej kultury. Inspirowały go kimona – ich kroje i tkaniny. Kenzo szył ubrania, które dziś spokojnie można nazwać oversize’owymi. Bawił się ich konstrukcją i chciał sprawić, by były one jak najwygodniejsze dla użytkownika. Jego pierwsza kolekcja, a potem każda następna, wyróżniała się żywymi kolorami i odważnymi wzorami, tak kontrastującymi ze stonowaną modą paryską. W tym samym roku Kenzo otworzył swój pierwszy butik, malując jego wnętrze na wzór lasów tropikalnych, do czego zainspirowała go twórczość Henri Rousseau. Nazwa marki – Jungle Jap wywodziła się od połączenia dwóch słów: dżungli i Japonii. Po wizycie w Stanach Zjednoczonych projektant zdecydował się zmienić nazwę marki na Kenzo, ze względu na kontrowersje wokół skrótu Jap, który był uznawany za obraźliwy.


Beżowy golf Tiger Crest Kenzo PFA62PU5243TA 03Czarny golf z tygrysem Kenzo PFA62PU5243TA 99

Dopasowany golf z tygrysem Kenzo


Marka szybko odniosła spektakularny sukces, a wygodne i kolorowe kreacje Kenzo zaczęły pojawiać się na okładkach Vogue’a czy Elle. Uwagę przyciągały także pokazy marki, na które było bardzo trudno się dostać – były wówczas najmodniejszym wydarzeniem w Paryżu. Odbywały się, między innymi, w cyrku (sam Kenzo do namiotu wjechał na słoniu) czy w Studiu 54 przy akompaniamencie Grace Jones. Projektant instruował modelki, by nie chodziły sztywno po wybiegu, a swobodnie tańczyły do rock’n’rolla. Francuski dziennik „Le Figaro” tak mówił o Takadzie:

 

„To anty-Yves Saint Laurent. On był papieżem haute couture a Kenzo jest gwiazdą pop!”.

 

Kenzo Takada był postacią kultową dla ówczesnej młodzieży. Razem z Sonią Rykiel czy Thierry’m Muglerem tworzyli paczkę przyjaciół – chodzili na swoje pokazy, inspirowali się wzajemnie… i imprezowali do rana! Historia marki Kenzo tworzyła się na ich oczach: projektant zarażał swoim optymizmem i kreatywnością, łącząc Japonię i Paryż w barwny, artystyczny sposób. W 1983 roku powstała kolekcja męska, w 1986 roku pierwsza linia dżinsów, a w 1988 roku pierwsze perfumy. W 1993 roku na skutek tragicznych zdarzeń – śmierci partnera życiowego Takady na AIDS oraz wylewu jego partnera biznesowego – marka Kenzo została sprzedana koncernowi LVMH za 80 milionów dolarów. Kenzo Takada pozostał jej dyrektorem artystycznym do 1999 roku.


Kenzo dzisiaj

Bluza Kenzo Eye na modelceBluza Kenzo Tiger na modelce

Modelki w kultowych bluzach Kenzo - źródło: Pinterest


Obecnie dyrektorem artystycznym Kenzo jest Felipe Oliveira Baptista. Marka słynie ze swojego charakterystycznego, sportowo-miejskiego stylu, który pokochali miłośnicy streetwearu i influencerzy. Jednym z najbardziej charakterystycznych motywów przewijających się w każdej kolekcji Kenzo jest tygrys. Bluzy i koszulki z głową tygrysa są uznawane za symbol popkultury. Innym motywem, który równie często przewija się w kolekcjach marki jest mistyczne oko. 


Dopasowany golf Tiger Kenzo PFA62TO8524SV 17Zielony sweter Leopard Kenzo PFA62PU5153CF 55

Golf i sweter w zwierzęce printy Kenzo


Najnowsza kolekcja Kenzo swoją kolorystyką nawiązuje do jesieni. Mieni się odcieniami brązu i rudości, butelkową zielenią i eleganckim beżem. Sporo w niej nowych, intrygujących printów, niczym namalowanych sprejem czy akwarelami. Przewijają się także motywy zwierzęce – cętki i zebra – tak charakterystyczne dla inspirującej się dżunglą marki. Kenzo zaczyna zwracać też co raz więcej uwagi na ekologię i w części kolekcji używa materiałów z recyklinguW 2020 roku w ramach współpracy z WWF marka stworzyła kolekcję t-shirtów i bluz z organicznej bawełny. 10 dolarów utargu z każdego produktu przeznaczane jest na zdublowanie populacji tygrysów do 2020 roku.


Różowa sukienka w cętki Kenzo PFA62RO7494JI 25Zielona sukienka mini Kenzo PFA62RO7644VR 53

Sukienki z nowej kolekcji Kenzo


Torba na pas Kanvas z logo Kenzo PFA62SA407F02 11Zielona torba na pas Skuba Kenzo PFA62SA522B05 54

Ekologiczne torebki na pas Kenzo


Kenzo już od 50 lat zaskakuje swoją kreatywnością i kulturowym zestawieniem Wschodu i Zachodu. Sprawdź bogaty asortyment marki, który kupisz na Moliera2.com!

polecane posty