Wyszukaj
Szukaj
Versace - historia modowego imperium
Kampania Versace z Iriną Shayk

Gianni Versace – historia mistrza

 

Gianni Versace urodził się w 1946 roku na południu Włoch. Dzieciństwo spędził w pracowni krawieckiej matki – wychował się pośród tkanin i maszyn do szycia. Miało to spory wpływ na jego przyszłą karierę: już w wieku 10 lat zaprojektował pierwszą sukienkę – niebieską, wieczorową kreację na jedno ramię. Kilka lat później w odświeżonym projekcie, już z metką Versace, na czerwonym dywanie pokazała się księżna Diana – wieloletnia przyjaciółka Gianniego.

 

Sztuka i piękno zawsze były mu bliskie – studiował architekturę, równocześnie pracując u matki. Uwielbiał operę i bacznie przyglądał się strojom, w których występowali śpiewacy. Jego zmysł estetyczny i talent szybko zostały dostrzeżone. W 1972 roku przeprowadził się do Mediolanu, ponieważ otrzymał propozycję stworzenia własnej kolekcji. Kilka lat później dołączyło do niego rodzeństwo – Donatella i Santo.  W 1978 roku wspólnie założyli rodzinną markę VersacePomoc rodzeństwa była dla Gianniego nieoceniona: kiedy on w pełni oddał się projektowaniu, Donatella dbała o reklamę marki, a Santo o finanse. 


Gianni Versace z modelkami Getty ImagesGianni Versace z modelkami Getty Images

Gianni Versace z modelkami, Getty Images


Cindy Crawford i Linda Evangelista w Versace 1992Supermodelki w kampanii Versace

Supermodelki na backstage'u i w archiwalnej kampanii Versace


Pierwszy butik Versace powstał w Mediolanie przy luksusowej Via della Spiga. Pierwszy pokaz odbił się tak szerokim echem, że w gazetach pisano o „oślepiającym blasku bijącym z wybiegu – tak dużym, że osoby zajmujące pierwszy rząd potrzebowały okularów przeciwsłonecznych”. Marka zatrudniała samych najwybitniejszych fotografów (takich jak Richard Avedon, Steven Meisel i Bruce Weber) oraz najpopularniejsze supermodelki (Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Cindy Crawford, Linda Evangelista, Carla Bruni, Stephanie Seymour, Christy Turlington).

 

Zresztą to właśnie Gianni wykreował pojęcie supermodelki. Podczas jednego z najsłynniejszych pokazów na przełomie 1991 i 1992 roku szły one po wybiegu śpiewając piosenkę Georga Michaela „Freedom”. Gianni przyczynił się do stworzenia nowego wymiaru pokazów – rozumianych jako element popkultury. Zresztą, sam przebywał w środowisku największych gwiazd - przyjaźnił się z Eltonem Johnem, Madonną i Stingiem. Imperium marki rozrosło się o Versace Men, młodsze linie, np. Versus czy Jeans Couture, dodatki do domu, perfumy oraz hotele – luksusowe Palazzo Versace.


Gianni Versace, Elton John i George Michael, Getty Images

Gianni Versace, Elton John i George Michael, Getty Images


Gianni był profesjonalistą i pracoholikiem, mistrzem w budowaniu wizerunku marki. Samo logo Versace jest tego doskonałym przykładem – przedstawia głowę meduzy, legendarnej mitologicznej postaci, która rozkochiwała w sobie ludzi. Meduza symbolizuje również przestrogę przed próżnością – może więc stawianie w kontraście do niej pełnych przepychu kolekcji było oczkiem puszczonym przez Gianniego do klientów?


Logo Versace


15 czerwca 1997 roku cały świat wstrzymał oddech. Gianni Versace został zastrzelony pod swoją willą w Miami Beach przez seryjnego mordercę – Andrew Cunanana. 


Naomi Campbell 1991 VersaceClaudia Schiffer w Versace

Kate Moss i Claudia Schiffer w Versace, Getty Images


Wszystko zostaje w rodzinie – historia Versace

 

Stery w marce przejęła Donatella Versace, młodsza siostra Gianniego. Była zrozpaczona – razem z bratem tworzyli duet nie do rozdzielenia. Gianni uważał ją za największą muzę i najlepszą przyjaciółkę. Zwykł mówić: „gdybym kiedyś miał się ożenić, wybrałbym dziewczynę taką jak Donatella”. Wielu uważało jednak, że z tego zdania należy wykreślić „taką jak”. Donatella była pierwszą modelką Gianniego - to na niej upinał swoje debiutujące kreacje.


Donatella i Gianni Versace, Getty ImagesDonatella i Gianni Versace, Getty Images

Donatella i Gianni Versace, Getty Images


Pomimo takiej zażyłości, Donatella otrzymała jedynie 20 proc. udziałów w firmie. Objęła także funkcję dyrektor artystycznej. 30 proc. udziałów pozostało w rękach Santo, a 50 proc. otrzymała córka Donatelli – Allegra, w wieku zaledwie 11 lat. Pomimo tego Allegra zawsze trzymała się na uboczu, a po osiągnięciu dojrzałości wręcz usunęła się w cień. Mocno przeżyła śmierć wuja, przytłaczało ją życie w blasku reflektorów, a zamiast projektantką zawsze chciała być aktorką. Historia rodziny Versace jest bardzo gorzka – zarówno Donatella, jak i Allegra nie radziły sobie ze sławą, popadając w uzależnienia i choroby psychiczne. 


Kampania Versace SS19Kampania Versace Jeans Couture FW20

Kampania Versace Jeans Couture jesień-zima 2020


Donatella przez całą karierę czuje za plecami oddech krytyków, jest nieustannie porównywana do swojego legendarnego brata. Niemal w każdej kolekcji nawiązuje do jego projektów. Przykładem jest pokaz w 2018 roku, w którym wykreowane przez Gianniego supermodelki zaprezentowały jego archiwalne kolekcje. W 2019 roku, po prawie 20 latach, Jennifer Lopez pokazuje się ponownie w kultowej sukience „Jungle Dress” projektu Donatelli. Te odstępy w czasie pokazują ponadczasowość i aktualność kolekcji Versace.


Donatella Versace z supermodelkami, Getty Images

Donatella Versace z supermodelkami, Getty Images


Donatella Versace i Jennifer Lopez, Getty Images

Donatella Versace i Jennifer Lopez, Getty Images


Versace – styl marki

 

Od kilkudziesięciu lat styl Versace jest niezmienny – pełen przepychu, blichtru i ociekający luksusem. Gianniego inspirowała architektura – głównie epoka baroku. Z odwagą i ekstrawagancją jak na tamte czasy Gianni zestawiał ze sobą skóry, koronki, ćwieki i kryształy. Paleta kolorystyczna projektów Versace zachwyca bogactwem kontrastów. Sporo w niej eleganckiego złota, jak również intrygujących połączeń, na pozór niepasujących do siebie, a finalnie tworzących spójną całość – tak, jak w tej bomberce czy sukience.


Kurtka bomberka Versace C0HZA95625130445Wzorzysta sukienka bez rękawów Versace D2HZA410S0852445

Wzorzysta bomberka i sukienka Versace (>>kliknij zdjęcie by kupić<<)


Biała bluza z nadrukiem Versace B6HZA7TS30318003Czarna bluza z bawełny Versace B6HZA7TX30318K42

Damskie bluzy Versace (>>kliknij zdjęcie by kupić<<)


Wszystkie projekty Versace cechuje drapieżny seksapil. Gianni lubił prowokować, ubierając modelki w odważne, podkreślające kobiece kształty kreacje. Markę charakteryzują dopasowane fasony, głębokie dekolty, odsłonięte ramiona i nogi. Donatella utrzymała styl brata, dodając marce szczyptę rockowego pazura. Ubrania Versace mają pasować do ich posiadaczek jak druga skóra i uwydatniać ich wszystkie atuty. Męska kolekcja (SPRAWDŹ >>) jest równie odważna - sporo w niej kolorów i wyrazistych printów. Jest dedykowana wszystkim przebojowym i lubiącym zabawę modą mężczyznom.


Czarna bluza z kapturem Versace B7GZA7KH30328899Bluza z graficznym nadrukiem na plecach Versace B7GZA7KO30328899

Męskie bluzy Versace (>>kliknij zdjęcie by kupić<<)


Czarna koszulka z logo Versace Jeans Couture B3GZA7TA30319K42Biała koszulka z graficznym nadrukiem Versace B3GZA7TK30319K41

Męskie koszulki Versace (>>kliknij zdjęcie by kupić<<)


W sklepie Moliera 2 znajdziesz awangardową, młodzieżową linię marki – Versace Jeans Couture, zarówno dla niej, jak i dla niego.

polecane posty