Wyszukaj
Szukaj
Alexander McQueen i Off-White o modzie w 2021 roku
Stylizacja Off-White

Wydarzenia minionego roku odcisnęły swoje piętno na wielu aspektach życia. Również na reakcję ze strony światowych projektantów nie trzeba było długo czekać. Nowe kolekcje to nie tylko propozycje modnych ubrań, lecz także i przede wszystkim ważne historie i wyjątkowe przesłania. Kolekcje wiosna/lato 2021 Alexander McQueen i Off-White to donośne głosy w palących sprawach.

Alexander McQueen i Off-White – dwie odważne interpretacje mody

To zestawienie nie powinno dziwić. Oba domy mody mają mnóstwo cech wspólnych, ale każdy z nich wyróżnia się swoją osobliwą twórczością. Z pewnością oba należą do niepokornego świata, w którym mówi się głośno o rzeczach ważnych oraz w którym emocje mają swoje szczególne miejsce. Włoski Off-White z Virgilem Ablohem na czele przekornie łączy dwa odległe kierunki – haute couture i streetwear. Jak widać, marka od 2013 roku udowadnia, że niemożliwe jest tylko w naszej głowie. Brytyjski Alexander McQueen pod przewodnictwem Sarah Burton to z kolei modowa interpretacja toposu theatrum mundi, a poszczególne kolekcje są aktami wyjątkowej sztuki.

 

Jak obie historie mają się do bieżącej sytuacji na świecie? Wreszcie niezwykle nurtujące pytanie: jaki kierunek w obecnych realiach obierze moda?

Alexander McQueen i wizja powrotu do domu


"First Light", Alexander McQueen, kolekcja wiosna/lato 2021, reżyseria Jonathan Glazer, źródło: Youtube


Dom w kampanii Alexandra McQueena można rozumieć na wiele sposobów. Szczególnego znaczenia nabiera w kontekście paraliżującej cały świat pandemii i powrotu do siebie, do korzeni. Tytuł filmu pod reżyserią Jonathana Glazera „First Light” zdaje się dawać nadzieję, choć rzeczywiście trudno jej szukać w opustoszonym Londynie i na brzegu wymarłej Tamizy niczym z kadru Hitchocka. W filmie promującym nową kolekcję na sezon wiosna/lato 2021 napięcie buduje dźwięk wody przelewającej się w głębinach, a także szara kolorystyka wypełniona błotem, w którym taplają się bohaterowie. Zanikająca natura wiedzie do apokaliptycznego postrzegania świata.

 

Gdzie w tym wszystkim miejsce na modę? Transcendentny charakter obrazu zadziwia przeplatanymi scenami prozy dnia codziennego. Jedzenie w pośpiechu i strzepywanie okruchów, odpoczynek – wszystkie czynności przybliżają modę do codzienności właśnie. Występuje tu cała plejada emocji, takich jak strach, brutalność, łzy, namiętność czy beztroska. Nieustanne balansowanie między marazmem a pragnieniem życia to doskonałe tło dla wędrówki, którą od swoich pierwszych kolekcji marka przebyła do dziś. Początki twórczości marki skupiały się na praktycznej stronie mody. Podobne przewartościowanie wymusił dziś na twórcach lockdown.

 

Sarah Burton podkreśla, że w centrum uwagi są kształt, sylwetka i objętość. Stawia na świat pełen emocji i ludzkich więzi. Nagość ulic przeraża, ale trzeba się z nią oswoić. Alexander McQueen proponuje zatem surowe kształty, ekspozycję sylwetki i okazałą objętość. Górują bufiaste rękawy i drapowane suknie, w których jedyną ozdobą są liczne fałdy i zagięcia. Obok sukni zaś pojawiają się drapieżne kurtki motocyklowe i schludne trencze.

Off-White z misją współczesnej twórczości

Virgil Abloh za swój cel postawił pomoc stypendialną studentom o afroamerykańskim i afrykańskim pochodzeniu. Artysta podkreśla, że dzisiaj rola projektanta powinna wykraczać poza projektowanie. Off-White to również głos w ruchu Black Lives Matter, walczącym o prawa osób czarnoskórych i negującym rasizm oraz nierówność społeczną. Virgil Abloh wierzy, że mamy wpływ na przyszłość świata i nasze czyny determinują losy kolejnych pokoleń. Twórczość domu mody Off-White to nieustanna walka o prawa słabszych i niedocenianych, wyznaczyła nowe miejsce dla mody ulicy. Marka udowodniła, że moda uliczna też może być elitarna.

Wygodna elegancja, czyli koszule i bluzki

Sekret udanych stylizacji z udziałem koszul i bluzek tkwi w tym, że dają one wielką swobodę – i swobodę kreacji, i swobodę ruchów. Ponadto pozwalają sprytnie łączyć elegancję z wygodą. Są doskonałe na co dzień, ale będą też dobrym wyborem na ważne wyjścia. Bezbłędna koszula przełamana napisem sygnującym kolekcję „Bohemian Blur” to płynne wejście w nowy sezon.


Koszula z wyszytym logo na piersi Off-WhiteKoszula z wyszytym logo na piersi Off-White

Koszula Off-White (>>kliknij zdjęcie, aby kupić<<)


Mniej zobowiązująco prezentują się bluzki, które równie dobrze mogą stworzyć luksusową i awangardową stylizację, np. czarna bluzka z bufiastymi rękawami na kształt falbany albo obcisła bluzka odsłaniająca brzuch i ramiona. 


Czarna bluzka z falbanami Alexander McQueenRóżowy top z odkrytymi ramionami Alexander McQueen

Bluzki Alexander McQueen (>>kliknij zdjęcie, aby kupić<<)


Sukienka w miejskich warunkach

Sukienka Off-White z kolekcji „Bohemian Blur” to kolejna zabawa artystyczna, której technika krąży wokół wody. Jej przepływ i ruch symbolizuje zmieniającą się wokół rzeczywistość. Dużo więcej poloru ma sukienka z cekinami. Obie jednak pokazują, jak łatwo można tworzyć odmienne stylizacje. Obie mogą pełnić funkcję tuniki, samodzielnej sukienki bądź zestawienia z t-shirtem o zupełnie odmiennej stylistyce. Sukienki pozwalają puścić wodze fantazji!


Sukienka maxi z cekinamiSukienka na ramiączkach z logo Off-White

Sukienki Off-White (>>kliknij zdjęcie, aby kupić<<)


T-shirty z treścią

Niebanalny t-shirt uatrakcyjni czas spędzany w domu, a jednocześnie stworzy doskonałą stylizację miejską. T-shirty Alexander McQueen oddają ducha marki i jej autorską symbolikę. Te modele zdecydowanie wychodzą poza czas, a także poza uaktualniane kolekcje.


Biały t-shirt z grafiką Alexander McQueenRóżowy t-shirt z logo Alexander McQueen

T-shirty Alexander McQueen (>>kliknij zdjęcie, aby kupić<<)


Ponadczasowe sneakersy ze skóry

Wygodne sneakersy to kluczowy element stylizacji, która ma być praktyczna. Te kultowe modele są najlepszym dowodem nieśmiertelności obu legendarnych marek.


Białe sneakersy ze strzałami Off-WhiteBiałe sneakersy ze strzałami Off-White

Sneakersy Off-White (>>kliknij zdjęcie, aby kupić<<)


Sneakersy Off-White nawiązują do mody ulicznej i popkultury, sneakersy Alexander McQueen – do luksusowego designu. Sneakersy z ćwiekami Alexander McQueen są lawirowaniem między schludnością i elegancją a drapieżnością.


Białe sneakersy ze skóry Alexander McQueenSneakersy z podeszwą 4 cm Alexander McQueen

Sneakersy Alexander McQueen (>>kliknij zdjęcie, aby kupić<<)


Bajkowe mule

Różowym mulom Off-White nie można odmówić obfitości. Są okazałe, napompowane i… opatrzone szpilką, która jest prętem sześciokątnym! Użyteczność według Off-White potrafi przybierać ciekawe formy. To sięganie nie tylko do skrzynki z narzędziami, lecz także do sklepowych metek – jak w przypadku sneakersów – i akcesoriów biurowych…


Różowe mule z kokardą Off-WhiteRóżowe mule z kokardą Off-White

Mule Off-White (>>kliknij zdjęcie, aby kupić<<)


Torebki kreatywne

Torebka zamykana za pomocą spinacza biurowego demonstruje sposoby wykorzystania skarbów z biurowych szuflad. Ale również wskazuje na coś więcej – klipsy biurowe mogą służyć przecież do ekspozycji ważnych dokumentów czy zdjęć. Czyżby zatem torebka była swego rodzaju wystawą, którą możesz mieć zawsze przy sobie? Ze skrzynki z narzędziami znajdą się tutaj nakrętki na śrubę – projektant pozwala wybrać, czy chodzi o utylitaryzm, czy oryginalną dekorację.


Mała torebka w pasy Off-WhiteSrebrna torebka z klipsem Off-White

Torebki Off-White (>>kliknij zdjęcie, aby kupić<<)


Do kolejnej kreatywnej zabawy zaprasza torebka Jitney 1.4, która oprócz logo marki w postaci skrzyżowanych strzał jest opatrzona napisami. Nie są one bez znaczenia. Podpisana jest kieszeń i załączona instrukcja, jak otworzyć torebkę – czy to naigrywanie się z użytkownika? Wszystko wyjaśnia się, gdy czytamy „Virgil was here”. Artysta bowiem przekazuje w ten sposób swoje poczucie humoru, swój dystans do świata i swój wyjątkowy wyraz artystyczny. Co więcej, napisy są umieszczone w cudzysłowach. Abstrahując od redakcyjnego punktu widzenia, dla projektanta cudzysłowy wskazują na coś, co jest nieokreślone, otwierają pole do nadawania nowych znaczeń i motywują do kreatywności.


Skórzana torebka Jitney 1.4 Off-WhiteSkórzana torebka Jitney 1.4 Off-White

Torebka Off-White (>>kliknij zdjęcie, aby kupić<<)


W duchu pragmatyzmu prezentuje się także torebka The Story Alexander McQueen. Wyjątkowe zdobienie w postaci klamry odbijającej światło pełni dodatkową funkcję uchwytu. Pojemna torebka z wygodnym łańcuchem na ramię szybko może się zamienić w elegancką kopertówkę. To przykład mody, która jest wielofunkcyjna i otwiera się na odbiorcę.


Torebka z ćwiekami The story Alexander McQueenTorebka na ramię The Story Alexander McQueen

Torebki Alexander McQueen (>>kliknij zdjęcie, aby kupić<<)


Zaprezentowane kolekcje są tylko zapowiedzią i zaproszeniem do wyjątkowego świata mody, która nie pozostaje obojętna na codzienne zapotrzebowania swoich użytkowników. Moda to na tyle ugruntowana dyscyplina sztuki, że ma moc każdego dnia wyrażać ideały i sprawiać wielką radość. Z takim przesłaniem wprowadzają nas w 2021 rok marki Alexander McQueen i Off-White.