Jean Paul Gaultier – nowość w królestwie marek Moliera2

Jean Paul Gaultier to francuski projektant mody, który królował na przełomie XX i XXI wieku. Jako dziecko Gaultier dorastający na przedmieściach Paryża wykazywał bardzo duże zainteresowanie do mody. Jego główną inspiracją w kwestii mody była telewizja i magazyny modowe takie jak np. ELLE. Oglądając projekty w dostępnych dla niego w tamtym czasie nośnikach sam stosunkowo dosyć szybko sięgnął po ołówek i zaczął tworzyć swoje własne projekty modowe. Już w wieku 13 lat stworzył własną kolekcję ubrań dla swojej mamy i babci. Natomiast w wieku 18 lat rozpoczął praktykę w domu mody paryskiego projektanta Pierr’a Carrdina. W 1976 zadebiutował swoją pierwszą kolekcje mody damskiej, następnie w roku 1982 założył własny sklep, a w 1984 stworzył kolekcję mody męskiej, w 1993 stworzył swoją linię perfum. Perfumy te sprzedawane są w charakterystycznych butelkach w kształcie gorsetu.

 


Gaultier był szczególnie ceniony za spójność swojego stylu. Projektant początkowo preferował ciemne kolory zwłaszcza czerwień, brąz, granat, głęboki fiolet i czerń. Później zaś nieco rozjaśnił swoją paletę dodając tam takie kolory jak beż, turkus i odrobinę łososia. Do typowych elementów jego kolekcji zaliczały się marynarki z szerokimi ramionami, wzorzyste pończochy, wszelkiego rodzaju szerokie trencze, luźne spodnie, zwiewne spódnice i marynarskie koszule w poziome paski, które to właśnie stały się znakiem rozpoznawczym jego stylu. Projektant czerpał swoje główne aspiracje z astronomii, symboli religijnych, kaligrafii, tatuaży i odzieży regionalnej z całego świata. Gaultier dążył do destabilizacji ustalonych kategorii i konwencji społecznych. Dlatego to właśnie jego kolekcje dla kobiet często zawierały męskie dodatki takie jak kapelusze, kurtki, a odzież męska często zawierała takie kobiece elementy jak gorsety czy spódnice.

 


Projekty Gaultiera również miały tendencję do wzmacniania seksualności często poprzez zacieranie granicy między bielizną a odzieżą wierzchnią. Najbardziej znanym projektem z jego hiperseksualnych dzieł są stożkowe staniki, które stworzył dla amerykańskiej piosenkarki Madonny. W obecnej kolekcji wiosennej, która dostępna jest w salonach Moliera2 odkryjesz awangardowy i odważny styl, który jest głównym wyznacznikiem, jakim kieruje się projektant Jean Paul Gaultier. Luźne koszulki, płaszcze o kroju oversize, czyli wszystko to, czego szukają miłośnicy swobodnego stylu.