Wyszukaj
Szukaj
Haute Couture - czym jest wysokie krawiectwo?
Kampania ss20 Alexandre Vauthier

Haute Couture i Pret-a-porter – podstawowe pojęcia

 

Haute Couture oraz Pret-a-porter to dwa podstawowe i z pewnością najważniejsze pojęcia w świecie mody, których znajomość jest niezbędna wszystkim, którzy się w nim obracają. Co tak naprawdę znaczą? Zacznijmy od Pret-a-porter, inaczej zwanym Ready-to-wear. Kolekcje Pret-a-porter to najbardziej spopularyzowana forma mody – to ubrania „gotowe do noszenia”, szyte seryjnie i wystawione do kupienia tuż po pokazie. Pokazy Pret-a-porter odbywają się dwa razy do roku (sezon wiosna-lato oraz jesień-zima), a kolekcje są zgodne z aktualnymi trendami w modzie.

 

W modowych kręgach mówi się, że Pret-a-porter jest „daniem głównym”, po którym przechodzi się do „deseru” jakim są pokazy Haute Couture. Wydaje się, że to przyziemne poniekąd porównanie jest jak najbardziej trafne – Haute Couture to bowiem „prawdziwa moda” w pigułce. Nazywane inaczej wysokim krawiectwem – to raczej dzieła sztuki, a nie ubrania. Kreacje Haute Couture są szyte ręcznie z najdoskonalszych materiałów, w obrębie projektu powstaje tylko jeden egzemplarz (który może być jedynie odszyty ręcznie na życzenie klienta). Projekty Haute Couture powstają miesiącami, nad jedną kreacją pracuje wiele osób. Pokazy Haute Couture odbywają się dwa razy do roku na Fashion Week i mają charakter zamknięty. Tylko wybrani mogą należeć do zaszczytnego grona Haute Couture – i muszą przestrzegać określonych zasad, o których mowa będzie trochę później. 


Alexandre Vauthier Spring 2020 CoutureAlexandre Vauthier Spring 2020 Couture

Alexandre Vauthier Spring 2020 Couture / źródło: Gorunway.com, Filippo Fior


Historia Haute Couture

 

Za początki Haute Couture uznaje się połowę XIX wieku – okres w którym paryska moda zaczęła w pełni rozkwitać. Ojcem wysokiego krawiectwa jest Charles Frederick Worth, który z krawca został couturierem – i otworzył swój dom mody w Paryżu w 1958 roku. Worth zaczynał jako krawiec od szycia ubrań na zamówienie dla swoich klientek. Wraz z otwarciem własnego paryskiego domu mody skończył z szyciem „na życzenie” i zaczął projektować cztery kolekcje rocznie. Jego klientki mogły wybierać kreacje tylko i wyłącznie z gotowych projektów. Bardzo szybko Worth osiągnął spektakularny sukces, a jego stałymi klientkami zostały monarchinie (królewna Victoria, cesarzowa Eugenia, cesarzowa Elżbieta) oraz gwiazdy teatru i estrady. 


 

Zasady Haute Couture

 

Przez spektakularny sukces Charlesa Wortha wielu przedsiębiorców żyjących wówczas we Francji chciało zarobić majątek w branży modowej. Zaczęło dochodzić do przekrętów – co sprytniejsi próbowali sprzedać ubrania niskiej jakości w zawrotnej, charakterystycznej dla Haute Couture cenie. Dlatego w 1945 roku Gaston Worth – syn Charlesa – postanowił bronić mody wysokiej i zadbał o interes couturierów poprzez założenie stowarzyszenia „Chambre syndicale de la Haute Couture” (Izba mody Haute Couture).  Od 1945 roku pojęcie Haute Couture jest zastrzeżone prawnie we Francji. Obecnie do zaszczytnego grona Haute Couture należy zaledwie 19 domów mody, w tym 14 francuskich i 5 zagranicznych. Aby dom mody mógł nazywać się Haute Couture musi uzyskać zgodę Ministerstwa Przemysłu, która umożliwia mu wejście do Izby.

 

Aby ową zgodę uzyskać dom mody musi spełniać określone warunki:

 

1.    Zatrudniać co najmniej 25 osób.
2.    Pokazać kolekcje dwa razy do roku w Paryżu (wyjątkiem są domy mody Fendi i Dolce & Gabanna, których pokazy odbywają się w Mediolanie).
3.    Podczas pokazu zaprezentować minimum 35 modeli, z których każdy musi być unikatowy.

Do prestiżowego grona Haute Couture należą: 

 

14 francuskich domów mody, w tym między innymi: Alexandre Vauthier, Chanel, Christian Dior, Elie Saab, Giambattista Valli, Givenchy, Jean Paul Gaultier, Maison Margiela itd.
5 zagranicznych: Armani Privé, Atelier Versace, Fendi, Valentino, Viktor & Rolf.
Do tego gościnne domy mody, między innymi: Dice Kayek, Ralph & Russo, Vetements i Zuhair Murad.

Pełną listę domów mody można znaleźć na stronie internetowej Izby


Alexandre Vauthier Couture 2020Alexandre Vauthier Couture 2020

Alexandre Vauthier Spring 2020 Couture / źródło: Gorunway.com, Filippo Fior


 

Dlaczego Haute Couture jest takie drogie?


Dużo mówi się o cenach kreacji Haute Couture – najczęściej bez podawania konkretnych liczb. Ceny projektów wysokiego krawiectwa owiane są tajemnicą, a zarówno domy mody, jak i klienci pozostają w tym aspekcie niezwykle dyskretni. Ceny zaczynają się od 10 tys. dolarów za bluzkę, od 100 tys. dolarów za sukienkę, a górna granica tak naprawdę nie istnieje. Wysoka cena projektów Haute Couture uzależniona jest, przede wszystkim od unikatowości kreacji, a także od sposobu jej wytworzenia. W branży Haute Couture pracuje zaledwie 4,5 tys. osób na całym świecie. Klientek jest jedynie 200. Przy jednym unikatowym projekcie pracuje kilka, a nawet kilkanaście osób – do wieloetapowej produkcji zaangażowani są krawcy, złotnicy, szewcy, asystenci projektanta. Kreacje Haute Couture są szyte z najdoskonalszych materiałów i wykończone z największą precyzją (koronkami, piórami, ornamentami, kryształami, biżuterią). Jedna suknia Haute Couture szyta jest ręcznie przez ponad 150 godzin.

 


Kto kupuje Haute Couture?


Mogłoby się zdawać, że projekty Haute Couture kupują światowe gwiazdy – w końcu nierzadko widzimy je w zjawiskowych kreacjach na czerwonym dywanie. Nic bardziej mylnego! Domy mody Haute Couture wypożyczają gwiazdom kreacje na wielkie gale – mamy tu zachowaną strategię win-win: gwiazda może się pokazać w prestiżowej kreacji, a dom mody ma reklamę. Prawdziwymi kolekcjonerkami Haute Couture są multimiliarderki i arabskie księżniczki. Zresztą, w krajach arabskich wiele domów mody organizuje prywatne pokazy dla tamtejszych kobiet, w ich własnych domach (ze względu na ich ograniczone prawa społeczne). Co ciekawe, ten, kto mieści się w wybiegowy rozmiar może zakupić kreację Haute Couture 30 procent taniej!


Z czym wiąże się zakup kreacji Haute Couture? Przede wszystkim jest to niezwykły prestiż posiadania czegoś wyjątkowego i unikatowego, co istnieje tylko w jednym egzemplarzu na świecie. Haute Couture nie traktuje mody jako coś użytkowego, a jako sztukę – kolekcjonerki kupują suknie niczym najsłynniejsze obrazy. Zakup kreacji Haute Couture to marzenie, na które mogą sobie pozwolić jedynie nieliczni na świecie. 


Alexandre Vauthier Couture 2020Alexandre Vauthier Couture 2020

Alexandre Vauthier Spring 2020 Couture / źródło: Gorunway.com, Filippo Fior


Alexandre Vauthier – projektant Haute Couture


Jednym z członków prestiżowej Izby mody Haute Couture jest francuski projektant Alexandre Vauthier, którego kreacje są dobrze znane klientkom Moliera2. Vauthier studiował modę w ekskluzywnej paryskiej szkole ESMOD, którą ukończyli także, między innymi Olivier Rousteing i Jaquemus. Następnie rozwijał swoje skrzydła pod czujnym okiem słynnego Thierry’ego Muglera, w domu Haute Couture. Po wyciągnięciu wielu lekcji od swojego Mistrza, Vauthier przez 8 lat tworzył kolekcje Couture dla domu mody Jean Paul Gaultier. Od 2009 roku Vauthier tworzy kolekcje pod swoim nazwiskiem, które pokazuje na paryskim Fashion Weeku. Buty do jego pokazów tworzy sam Christian Louboutin. Vauthier ubrał szereg światowych gwiazd: stworzył wizerunek Beyonce na jej okładkę albumu „4” oraz zaprojektował kreację Madonny na cover singla „Girl Gone Wild”. Od 2014 roku Alexandre Vauthier należy do prestiżowej Izby mody Haute Couture, w której był gościem w latach 2011-2014.


Alexandre Vauthier Spring 2020 RTWAlexandre Vauthier Spring 2020 RTW

Alexandre Vauthier Spring 2020 RTWStyl Alexandre Vauthier charakteryzuje się drapieżną elegancją – projektant nie boi się ostrych cięć, drapowań i spektakularnych dekoltów. Jego kreacje występują w bardzo klasycznych kolorach: czerni, czerwieni i bieli. Bardzo często zdobi swoje suknie kryształami Swarovskiego i szlachetnymi kamieniami. W najnowszej kolekcji pret-a-porter Vauthier zaczyna eksperymentować: sukienki ozdabiają polne kwiaty, dominuje biel i róż. Nie zabrakło jednak klasycznych „małych czarnych” sukienek, z których projektant jest najbardziej znany.


Alexandre Vauthier Spring 2020 RTWAlexandre Vauthier Spring 2020 RTW

Alexandre Vauthier Spring 2020 RTWMamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu tak jak nas zafascynował Cię świat Haute Couture! Kto wie, może kiedyś będziesz szczęśliwą posiadaczką tej unikatowej kreacji – tego Ci właśnie życzymy, a w międzyczasie zapraszamy do zakupów zjawiskowych kreacji wieczorowych Alexandre Vauthier które znajdziesz na Moliera2.com!

 

PS: Wielu zastanawia sie - jak czytać haute couture? To po prostu ot kotjure!
 

polecane posty