Wyszukaj
Szukaj
Manolo Blahnik - historia królestwa szpilek
Niebieskie szpilki Hangisi 10.5 cm

Manolo Blahnik – historia projektanta

 

Już jako dziecko Manolo Blahnik wyróżniał się niezwykle bogatą wyobraźnią. Wychował się na Wyspach Kanaryjskich w otoczeniu malowniczej rajskiej roślinności i barwnych ptaków. Młody Manolo był niezwykle kreatywny – z zapałem tworzył buty dla małych jaszczurek z wielokolorowych papierków po cukierkach. Jego charakter i zapał do ciężkiej pracy ukształtowali również rodzice: matka, z pochodzenia Hiszpanka, nauczyła go ręcznie szyć espadryle na wzór tych widywanych w magazynach modowych. Sam Manolo od zawsze powtarzał, że mama była i jest dla niego największa inspiracją. Z kolei ojciec, z pochodzenia Czech, zaszczepił w młodym Blahniku smykałkę do języków. Dzięki temu Manolo płynnie mówi nie tylko w języku hiszpańskim, ale i w języku francuskim, angielskim oraz włoskim.


Niebieskie szpilki Hangisi 10.5 cm Manolo Blahnik 9XX-0664-0049 BLUECzarne szpilki Hangisi Manolo Blahnik 9XX-0664-0033 BLACK

Szpilki Hangisi Manolo Blahnik


Rodzice Manolo mieli wobec niego spore ambicje, dlatego wysłali go do Genewy na studia dyplomatyczne. Młody Blahnik zdawał sobie jednak sprawę, że jego przeznaczeniem jest świat artystyczny dlatego zdecydował się zdawać na paryską Akademię Sztuk Pięknych. W międzyczasie dorabiał w sklepie vintage, a po studiach przeniósł się do Londynu, gdzie pracował jako buyer, a równocześnie felietonista dla włoskiego męskiego Vogue’a.

 

W wieku 28 lat wybrał się na krótką wycieczkę do Nowego Jorku. Okazało się, że miała ona ogromne znaczenie w jego życiu. W 1971 roku poznał Dianę Vreeland, redaktor naczelną amerykańskiego „Vogue’a”. Vreeland zakochała się w fantazyjnym szkicu butów Manolo – z siecią rzemyków wokół kostki, zwieńczonymi soczystymi owocami wiśni. W taki sposób narodziła się marka Manolo Blahnik – pierwsze królestwo szpilek.


Zielone szpilki Hangisi 10.5 cm Manolo Blahnik 419-9XX-0664-0048 GREENŻółte mule Hangisi

Szpilki i mule Hangisi


Manolo Blahnik – początki marki

 

Pierwszy pokaz marki Manolo Blahnik, zatytułowany Quorum Black Magic odbył się w Londynie w 1971 roku. Co ciekawe, pierwsze projekty okazały się klapą widowiskowe buty na platformie były tak niewygodne, że nie dało się w nich chodzić! Nauczony na błędach projektant od tego czasu po dziś dzień projektuje prototyp każdego modelu w swoim rozmiarze, który następnie testuje. Dzięki temu wszystkie szpilki Manolo Blahnik są nie tylko efektowne, ale również bardzo wygodne w noszeniu.

 

W 1972 roku projektant otworzył swój pierwszy butik w Londynie, w najmodniejszej dzielnicy Chelsea. We wnętrzach butiku teatralnie wyeksponowanym butom towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera. Sama Anna Wintour z przyjemnością wspomina zakupy w butiku Manolo. Blahnik szybko osiągnął spektakularny sukces, a w 1974 roku był pierwszym mężczyzną, który znalazł się na okładce brytyjskiego „Vogue’a”. 


Czarne szpilki Manolo BlahnikCzarne szpilki Manolo Blahnik

Czarne szpilki Manolo Blahnik


Manolo Blahnik – królestwo szpilek

 

Manolo Blahnik mówi, że buty to jego słabość. Nie lubi się nudzić – według niego każdy model, nawet najzwyklejszy, musi mieć „to coś”. Szpilki Blahnika zachwycają swoją fantazyjnością i baśniowością – niektóre modele zdają się wręcz być nie z tego świata. Jego projekty mienią się niezwykle nasyconymi kolorami i intrygującymi wzorami. Z pewnością najbardziej spośród wszystkich wyróżniają się kultowe niebieskie szpilki Hangisi – to właśnie tym modelem Mr. Big oświadczył się Carrie Bradshaw w serialu „Seks w wielkim mieście”! Obsesja Carrie na punkcie Blahnika przyczyniła się do ogólnoświatowego zainteresowania marką, a buty równie chętnie nosi odtwórczyni roli Bradshaw – Sarah Jessica Parker. To, jak cenne dla ich właścicielek są szpilki Manolo, szczególnie podkreśla cytat, pochodzący z jednego odcinku serialu. Carrie odzywa się wówczas do złodzieja:
 

"Możesz zabrać moją torebkę Fendi, mój pierścionek, zegarek, ale proszę nie zabieraj mi moich szpilek od Manolo Blahnika!"


Czarne szpilki Hangisi Manolo Blahnik 9XX-0664-0033 BLACKŻółte szpilki Hangisi Manolo Blahnik 219-9XX-0664-0031 YELLOW

Szpilki Hangisi Manolo Blahnik


Czym charakteryzują się szpilki Hangisi?To przede wszystkim kunsztowna kwadratowa klamra wykonana z wielu mieniących się, luksusowych kryształów Swarovskiego. Całość uszyta jest z najwyższej jakości gładkiej skóry cielęcej i pokryta jedwabną satyną w barwnych kolorach: chabrów, słoneczników, maków i dzikich róż. Szpilka jest doskonale wyprofilowana i umieszczona na środku pięty – dzięki czemu buty nie męczą stóp i są bardzo wygodne w noszeniu. Noszenie szpilek Hangisi to prawdziwa przyjemność: właśnie dlatego ten model jest jednym z najchętniej wybieranych na ślub! Jednak by przełamać ich elegancję i patos, te barwne szpilki możesz połączyć także z rozszerzanymi jeansami w odcieniu jasnego błękitu i oversize’ową białą koszulą. 


Czarne zamszowe szpilki BB Manolo Blahnik 9XX-0416-0017 BLACKSzpilki ze skóry lakierowanej BB Manolo Blahnik 9XX-0535-0007 NUDE

Szpilki BB Manolo Blahnik


Oprócz Hangisi w asortymencie Manolo Blahnik znajdziesz inne charakterystyczne modele szpilek: ponadczasowe szpilki BB w klasycznych odcieniach czy delikatne sandały na szpilce Paloma z podwójnymi paskami przy palcach i zapinane wokół kostki. Manolo Blahnik to nie tylko szpilki – niewielu wie, że projektant tak naprawdę najbardziej lubi płaskie buty – i jako jeden z nielicznych potrafi sprawić, by były seksowne! Równie intrygującymi modelami są mule czyli zabudowane z przodu klapki na niskim obcasie. Do stworzenia chabrowych muli z dużą zamszową klamrą Manolo zainspirowała ekstrawagancka niebieska fryzura postaci z kreskówki - Marge Simpson.


Czerwone mule Hangisi Manolo Blahnik 9XX-0726-0041 LANZA CLAVACzarne mule Hangisi Manolo Blahnik 9XX-0726-0054 BLACK

Mule Hangisi Manolo Blahnik


Manolo Blahnika do procesu twórczego inspiruje przede wszystkim wyobraźnia. Swoje wizje tłumaczy na szkice – rysuje codziennie, a następnie tworzy z nich konkretne przedmioty. Inspiruje go świat sztuki: filmy, wystawy, architektura. W swoich pracach nawiązuje do takich artystów jak Pablo Picassso, Piet Mondrian, Henri Matisse czy Mark Rothko. Dzięki temu, a także kunsztowi poszczególnych modeli, projekty Manolo Blahnik to małe dzieła sztuki, które ubóstwiają miłośniczki mody na całym świecie. Jego buty, oprócz „Seksu w wielkim mieście”, pojawiły się w filmie „Maria Antonina” w reżyserii Sofii Coppoli. Blahnik zaprojektował kilkadziesiąt inspirowanych historią modeli w cukierkowej kolorystyce. 

 

Najpiękniejsze szpilki Manolo Blahnik kupisz stacjonarnie w warszawskim Salonie Moliera 2 oraz online na Moliera2.com.

polecane posty