Wyszukaj
Szukaj
Dlaczego trendy w modzie powracają?
Stylizacja La Mania

Powracające trendy w modzie to zjawisko nie do zatrzymania. W artykule tłumaczymy, jaka jest jego przyczyna i jakie trendy w modzie będą panowały.

Jak powstają trendy?

Moda jest żywą materią, a zmiany w modzie następują w szybkim tempie. Są uwarunkowane wieloma czynnikami. Przede wszystkim należy pamiętać, że moda ma ścisły związek z innymi dziedzinami sztuki i kultury, a także z rozwojem społeczeństwa i zmianami pokoleniowymi. Jako styl życia moda koresponduje z popularnymi zjawiskami, aktualnymi wydarzeniami, uwarunkowaniami społecznymi i afirmowanymi wartościami. Na przykład rosnąca świadomość i dążenie do życia w zgodzie z naturą wyrażają się w modzie zrównoważonej. 

 

Style modowe są tworzone przez poszczególne subkultury i grupy. Trendy modowe kształtują się wreszcie w mediach społecznościowych. Trendy są rozpowszechniane przez celebrytów i osoby publiczne. Podstawową drogą powstawania trendów jest twórczość projektantów i domów mody. Kolekcje prezentowane na pokazach mody wyznaczają trendy obowiązujące w danym sezonie. Trendy kształtują również sami użytkownicy mody. Produkty najchętniej i najczęściej wybierane przez Klientów Moliera 2 znajdują się w specjalnej zakładce Bestsellery.Jakie są rodzaje trendów?

Trendy funkcjonują nie tylko w branży modowej. To jeden z możliwych kontekstów, trendy są natomiast zjawiskiem multidyscyplinarnym, obecnym w wielu dyscyplinach. Podział trendów następuje także ze względu na ich skalę i czas obowiązywania. Najtrwalsze trendy, które pozostają w użytku na wiele dekad, są określane megatrendami; krótkotrwałe zaś – mikro i makrotrendami. 

Dlaczego trendy w modzie powracają?

Kultowe i ponadczasowe produkty wydają się mieć szczególną siłę, która zapewnia im nieprzemijalność. Królują od lat i zapewne pozostaną na topie na zawsze. Do tej klasyki należą produkty dodatkowo wyeksponowane w kulturze, np. w filmach czy literaturze. Dzięki temu mała czarna czy eleganckie szpilki zajmują swoją czołową pozycję na liście trendów. To stale powracające i uaktualniane propozycje wybitnych twórców, którzy widzą potencjał w nieśmiertelnej klasyce.Moda jest na tyle otwartym obszarem, że czerpie inspiracje nie tylko z nowej twórczości artystycznej, lecz także z tego, co minęło, a w swoim czasie cieszyło się świetnością. 

 

Motywy, które za sprawą internetu w natychmiastowym tempie zyskują popularność na poziomie globalnym, znajdują również swoje zastosowanie w projektach domów mody, np. topowe motywy w formie grafiki na t-shirtach są często poszukiwaniem wspomnień z dzieciństwa.

Jakie trendy powrócą w 2021 roku?

W 2021 roku obserwujemy powrót do minionych dekad, lat 80. i 90., a także nowe koncepty uwarunkowane obecną sytuacją na świecie i lockdownem. Moda na styl retro ujawnia się niemal w każdym elemencie garderoby. To kultowe spodnie, sukienki, koszulki, buty, torebki i dodatki.

Modne spodnie

W tym roku obok klasycznych jeansów pojawiają się fasony popularne w ostatnich dekadach XX wieku. Lata 90. to przede wszystkim dzwony i fasony typu mom fit czy boyfriend, lata 80. natomiast – spodnie z wysokim stanem. Wszystkie te modele dziś mają swój renesans, a poszczególne elementy łączą się ze sobą w jedną całość. Pojawiają się w różnorodnych odsłonach, figurują w wielu kolekcjach domów mody.I tak spodnie z wysokim stanem mogą łączyć się z rozszerzanymi nogawkami albo wchodzić w duet ze skórą ekologiczną. Jeden model może zatem być ciekawą reintepretacją wielu trendów, czego przykładami są spodnie Self Portrait czy Burberry. Moda na luźny i chłopięcy styl daje pełną swobodę stylizacyjną. Takie spodnie znakomicie wyglądają w połączeniu ze sneakersami, ale w zestawieniu ze szpilkami lub lekkimi klapkami dadzą efekt świeżości i beztroski.W swobodne trendy wpisują się również ogrodniczki. Ich robotnicze przeznaczenie nabrało zupełnie nowego wymiaru – odpowiednio skomponowane mogą stworzyć dziewczęcą stylizację.Logomania

Logomania to hit, który budował trendy wielu sezonów. Po odwrocie w kierunku minimalistycznego wzornictwa duże printy z nazwami marek wróciły do łask. Afiszowanie się luksusowymi brandami dziś przybiera postać zabawy stylem. Ubrania i dodatki z logo zyskały również przestrzeń do demonstrowania filozofii życiowej.Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubrania z logo łączyć z dodatkami również opatrzonymi logo. Moda na logo w wydaniu total look prezentuje się świetnie, czego dowodem są na przykład stylizacje Kenzo. Sukienka Kenzo w wydaniu sportowym z torebką, czapką z daszkiem i sneakersami wydaje się kompletna, nie ma tu mowy o przesadzie. Podobnie spódnica Kenzo w zestawie z t-shirtem, torebką na pas i sneakersami stworzy pełen energii komplet. Logo w obu odsłonach tworzy znakomitą warstwę graficzną, nadaje wyjątkowego charakteru ubraniom.Logomania świetnie prezentuje się także w eleganckiej odsłonie. Dzięki widocznemu logo torebka Alexander McQueen zyskuje superluksusowego charakteru.Dresy

Wygodne dresy, będące odpowiedzią na homewear, mają przecież swoje podstawy w latach 90. Dziś wracają do nas w wersji odświeżonej, a moda na nie rozwija się z zawrotną prędkością. Aktualnie dresy mają nowe uzasadnienie – mają być odpowiednim strojem w czasach, gdy pozostajemy w domach, a moda obowiązująca w domu wychodzi na ulice.

 

Powracające trendy w postaci ortalionowych dresów z lampasami ukazują się w nowym wydaniu w kolekcji marki La Mania. Metaliczny połysk, ściągacze, elastyczna guma i żywa kolorystyka to cechy, które odnajdą się i w sportowym, i miejskim stylu.Bardziej stonowanymi propozycjami są na przykład pastelowe bluzy Polo Ralph Lauren czy Versace Jeans Couture. Zapewnią maksymalną wygodę w domu, a jednocześnie pozwolą wyjść z domu bez przebierania się.Marynarki w męskich fasonach

Kobieca siła wyraża się w typowo męskich fasonach. Trendy, które funkcjonują już od lat, a które nadal cieszą się wielką popularnością, to marynarki o kroju smokingowym bądź z mocno zarysowaną linią ramion, często przypominającą żołnierskie standardy. Marynarki Alexandre Vauthier to topowe modele, które w sprytny sposób łączą kobiece kroje z mocnymi detalami, zarezerwowanymi dla męskiego stylu.Królewskie rękawy

Na przeciwległym biegunie znajdują się fasony kobiece, wyjęte z bajek o księżniczkach. Bufiaste rękawy królują w wielu wersjach – nie tylko w bluzkach i topach, lecz także sukienkach. Pełne przepychu rękawy sięgają do epoki wiktoriańskiej, w której moda służyła do uwydatniania sylwetki i podkreślania kobiecości.Love Shack Fancy proponuje romantyczne sukienki. Powracające do łask bufiaste rękawy znajdują się także w ofercie marki Balmain. Koszula ma charakter vintage również za sprawą kultowej kraty.Klasyka i garderoba kapsułowa

Wspomniana wcześniej ponadczasowa klasyka buduje trendy także w 2021 roku. Klasyczne ubrania idą w parze z ideą garderoby kapsułowej. Ich atutem jest to, że można je dowolnie zestawiać, dają duże możliwości stylizacyjne, a także są odpowiednie na wiele okoliczności i okazji. Garderoba kapsułowa i klasyka w modzie są również w nurcie minimalizmu. Moliera 2 jest czołowym przedstawicielem w kategorii kapsułowości. Znajduje się tutaj bogata oferta luksusowych ubrań, butów i dodatków, które są ponadczasowe i tworzą klasykę gatunku. Na liście klasyki zapisały się ubrania takie jak czarna sukienka, jeansy, biała koszulka, ołówkowa spódnica, beżowe szpilki czy czarna torebka. Wybierając te elementy garderoby, masz pewność, że nawet za kilka lat stworzysz z ich udziałem modną stylizację.

 

Klasyka w wydaniu marek Christian Louboutin czy Valentino zachwyci każdą kobietę, która ceni modę wysoką, dopracowane detale i najwyższą jakość wykonania.W kategorii klasyki nie może zabraknąć również kultowej kraty Burberry, która stała się symbolem ponadczasowej i ekskluzywnej elegancji.Ekologia w modzie

Inne trendy, które panują w tym roku i z pewnością zostaną w modzie na dłużej, to respektowanie rozwiązań ekologicznych. Ubrania szyte w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, poszanowaniem natury i pracy ludzkiej to nie tylko moda, lecz także i przede wszystkim – filozofia życiowa i sposób życia. Obserwujemy, jak coraz częściej marki dołączają do grona twórców kolekcji eko. Produkty ekologiczne są wysoko uplasowane na liście trendy 2021.

 

Markami, które wyrażają troskę o planetę, są między innymi Nanushka czy Veja. Sukienka ze skóry wegańskiej Nanushka albo kimono z certyfikowanej bawełny będą krokiem w lepszą przyszłość.Sneakersy Veja wykonane ze skóry ekologicznej bądź bawełny organicznej to modele, które zapewnią Ci szyk i pozostaną w zgodzie z naturą.Powracające trendy świadczą o tym, że moda zatacza koło, idzie nie tylko w kierunku przyszłości, lecz także czerpie z tego, co minęło, a było cenne. Wartościowanie w modzie jest odpowiedzią na zmiany społeczne i kulturowe. Warto obserwować, w jakim kierunku zmierzają współczesne trendy, ponieważ mogą być wyznacznikiem wielu ciekawych zjawisk.