Wyszukaj
Szukaj
Wszystko co musisz wiedzieć o modzie zrównoważonej
Sneakersy Veja

Już kilkanaście lat temu prognozowano, że moda zrównoważona (z angielskiego sustainable fashion) nie będzie tylko sezonowym trendem, a długofalowym procesem. Wraz z nadejściem 2020 roku pojęcie mody zrównoważonej zdaje się być jednym z najważniejszych kierunków nadchodzącej dekady. Ekolodzy biją na alarm – nadmierna produkcja i konsumpcja to jeden z wiodących czynników, które bezpośrednio wpływają na zagrożenie ekologiczne naszej planety. Stało się – ludzkość doprowadziła do momentu, w którym pewnych procesów nie da się cofnąć. Brzmi przerażająco? Z pewnością, jednak należy wierzyć iż pewne działania mogą, co prawda może nie odwrócić, ale przynajmniej zastopować nadciągającą katastrofę klimatyczną.


Wciąż niewiele osób bezpośrednio kojarzy przemysł modowy z wyniszczeniem klimatu – wszak moda kojarzy nam się z pięknem, a za kryzys klimatyczny obwiniamy głównie przemysł ciężki i FMCG. Warto jednak mieć na uwadze, że prawda jest zupełnie odwrotna: przemysł modowy to jeden z najbardziej wyniszczających przemysłów dla naszej planety. Rocznie produkuje się aż 100 miliardów sztuk odzieży. Do wyprodukowania jednego t-shirtu zużywa się nawet 5 tysięcy litrów wody. Jeżeli te dane nie są wystarczające, warto również nadmienić, że wytwórstwo odzieży (szczególnie taniej) wiąże się z użyciem ogromnej ilości chemikaliów, sztucznych barwników, wysoka emisja gazów cieplarnianych oraz ogromna eksploatacja zasobów naturalnych naszej planety. 


nanushka instagramnanushka instagram

Nanushka„Kiedyś to były czasy” – mawiają nasze babcie i w przypadku mody mogą mieć w dużej mierze rację. Wraz z narodzeniem się konsumpcjonizmu zaczęły znikać lokalne zakłady rzemieślnicze i krawieckie. Drobnych fachowców zastąpiły ogromne firmy, a moda zmieniła się w ogromny lukratywny przemysł, zarabiający rocznie niewyobrażalne sumy pieniędzy. Jednak nie tylko koncerny są temu winne – wraz z pojawieniem się mody „fast fashion” i sieciówek zmieniło się podejście konsumenta do ubrań. Ubrania, które niegdyś służyły na wiele lat: wełniane płaszcze i solidne, skórzane buty zostały zastąpione „chwilowymi” ubraniami, które wyrzucamy po sezonie. Wysokiej jakości materiały zastąpił tani poliester, który podobnie jak plastik po wyrzuceniu nie rozkłada się, zaśmiecając środowisko. Popyt i podaż wzajemnie się nakręcają – ponieważ konsumentom spodobała się ogólnodostępna moda, jaką oferują sieciówki, wciąż powstają nowe kolekcje, przynoszące firmom nieopisany zysk, a planecie – ogromne wyniszczenie. 


W jaki sposób mamy zapobiec katastrofie ekologicznej w dobie „szybkiej mody”? Nie jest to takie proste: badania wykazują, że głównym czynnikiem, który wpływa na zakup taniej odzieży jest korzystna cena. Moda ekologiczna wiąże się z kilkukrotnie wyższymi cenami, na co nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Duży wpływ na to mają również różnice pokoleniowe – badania wykazały, że najbardziej skłonni do wydania więcej  na zrównoważoną modę są Generacja Z i Millenialsi, najmniej – Generacja X i osoby urodzone przed 1964 rokiem. Z drugiej jednak strony duża świadomość młodego społeczeństwa jest powodem dlaczego o modzie etycznej zaczęło się obecnie robić głośno. Konsumenci co raz chętniej wybierają ekologiczny styl życia: rezygnują z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej czy roweru, przechodzą na dietę wegetariańską lub wegańską, a także starają się żyć z poszanowaniem dla zwierząt i środowiska naturalnego.


sneakersy veja instagramveja instagram

Veja


W 2018 roku rynek mody etycznej wzrósł o prawie 20%, głównie za sprawą projektantki Stelli McCartney. Co raz więcej projektantów i światowych domów mody z premedytacją zaczęło rezygnować z użycia naturalnych futer i skór w swoich kolekcjach – nawet tacy giganci jak Prada i Chanel. Niegdyś wyrzucane czy palone ubrania zaczęły być ponownie przetwarzane – po głośnym skandalu związanym z paleniem ubrań przez Burberry, marka zaczęła podążać w bardziej zrównoważonym kierunku, tworząc linię swoich kultowych trenczy wykonanych w 100% z recyklingu i organicznych materiałów. W 2019 roku Francja wprowadziła zakaz niszczenia niesprzedanych dóbr modowych, a ONZ zawarło sojusz na rzecz mody zrównoważonej.


Celem zrównoważonej mody jest stworzenie systemu, który będzie zgodny z zasadami odpowiedzialności społecznej i ochrony środowiska. Samo pojęcie „zrównoważony” dużo mówi: oznacza bycie rozsądnym, uważnym i pozbawionym skrajności. Moda etyczna to taka, która niesie za sobą określone wartości. W dużej mierze to w naszych (konsumentów) rękach jest kierunek, w jakim będzie podążać moda na przestrzeni kilkunastu lat. Wybierając ubrania, które zostały wytworzone z materiałów ekologicznych lub z recyklingu, z poszanowaniem zwierząt, planety i ludzkiej pracy, jesteśmy w stanie realnie zakomunikować koncernom, że zmiany w przemyśle modowym są niezbędne i potrzebne. Co raz więcej firm idzie w tym kierunku – moda zrównoważona zaczyna być dostępna dla każdego konsumenta, niezależnie od zasobności portfela. Produkcja ekologicznej mody to ograniczenie chemii w produkcji materiałów, poszanowanie dla zasobów naturalnych, ograniczenie śladu węglowego i materiały przyjazne dla środowiska. W tych czasach nie jest już dla nikogo zaskoczeniem, że ubrania tworzy się na drukarce 3D, a buty szyje ze „skóry” z kaktusa czy ananasa.


Co możemy zrobić już teraz? Przede wszystkim wybierajmy ubrania wysokiej jakości, wykonane z naturalnych i w pełni ekologicznych materiałów. Pamiętajmy o tym, by dbać o nasze przedmioty – wydłużony cykl życia produktu jest związany nie tylko z jego dobrą jakością, ale i z odpowiednim użytkowaniem. Warto też dawać ubraniom „nowe życie” – obecnie istnieje mnóstwo firm zajmujących się renowacją i odświeżaniem ubrań oraz obuwia. Ponadto powstaje coraz więcej nowych, odpowiedzialnych ekologicznie marek, które tworzą przyjazną środowisku i w pełni wegańską modę.


nanushka instagramnanushka koszula ze skóry wegańskiej eddy EDDY BURNT ORANGE

NanushkaJedną z takich marek jest bestsellerowa węgierska marka Nanushka. Założona przez młodą projektantkę Sandrę Sandor marka Nanushka to połączenie kobiecości z nowoczesnością, inspiracja wschodem i zachodem oraz tworzenie ubrań idealnych do noszenia zarówno na co dzień, jak i na wielkie wyjścia. Wizją i filozofią marki Nanushka jest stworzenie zrównoważonej przyszłości w modzie i patrzenie na ubrania w sposób holistyczny – mają służyć nie tylko nam (ludziom), ale również wpływać dobrze na nasze samopoczucie i być przyjazne środowisku. Niezwykle instagramowe, ponadczasowe ubrania marki Nanushka – płaszcze, sukienki i spódnice wykonane z wegańskiej skóry pokochało wiele światowych gwiazd i modowych influencerek: Charlize Theron, Lucy Liu, Angelina Jolie, a z naszego rodzimego podwórka – Kasia Sokołowska.


veja instagramsneakersy veja instagram

VejaNowością w ofercie Moliera 2 są sportowe sneakersy i trampki marki Veja. Veja mówi, że sneakersy to ikona naszych czasów – buty, które nosimy chętnie niezależnie od okazji, które stały się swoistym znakiem rozpoznawczym człowieka. Zgodnie z pojęciem moda ekologiczna powinna zaczynać się od podstaw – a więc od procesu jej produkcji, aż po przekazanie jej do rąk własnych konsumenta. Marce Veja towarzyszy pojęcie Upcyklingu, a więc stworzenia gotowych produktów z materiałów powstających w post-produkcji. Są to: plastikowe butelki, bawełna pozostała z resztek przemysłu tekstylnego oraz poliester z recyklingu. Veja posiada również wegańską alternatywę dla skóry – marka zwróciła uwagę na to, że wiele wegańskich materiałów stworzonych jest z szkodliwego dla środowiska plastiku. Wegańska alternatywa skóry w marce Veja została stworzona z naturalnych resztek kukurydzy. Sneakersy Veja cechuje minimalistyczny design i zdolność dopasowania do potrzeb nowoczesnych, podążających za trendami konsumentów. Markę Veja wybieraja takie gwiazdy jak Emma Watson, Emily Ratajkowski i Katie Holmes.


sneakersy veja instagramsneakersy veja instagramKochamy modę – ale tak samo kochamy naszą planetę, dlatego chcemy, by żyło się nam na niej jak najlepiej. Warto w obecnych czasach zastanowić się kilka razy, zanim kupimy kolejną niepotrzebną nam rzecz – a postawić na ponadczasowe ubrania, buty i dodatki świetnej jakości, które mogą posłużyć nam przez wiele sezonów. Bardzo nas cieszy, że wśród gigantów modowych coraz więcej mówi się o ekologii - powstają takie marki jak Veja i Nanushka, które są żywym dowodem na to, że moda może być zarówno przyjazna środowisku, jak i kreująca holistyczny styl życia.

polecane posty